Pošalji svoju priču
*Obavještenje: Priča će biti objavljenja na stranici.
Zahvaljujući svojoj starijoj sestri, Caroline je prvi put boravila u Bosni i Hercegovini prije skoro 15 godina kako bi učestvovala u obnovi kulturne baštine devastirane tokom prethodnih ratova na teritoriji BiH. Od tada se vratila da živi, radi i istražuje na određeno vrijeme i Mostar je nazivala domom od 2017. Tu je suvlasnica turističke firme Sheva Walking Tours sa svojim partnerom i trenutno završava doktorat.
Caroline je pejzažna arheologinja i historičarka koja se specijalizovala za narativnu izgradnju i razvoj kulturnog naslijeđa u zajednici, posebno na lokacijama na kojima je naslijeđe uništeno tokom nasilja ili ratovanja. Kad je u srednjoj školi prvi put uzela kameru i provela neko vrijeme u tamnoj sobi za izradu filma, njen interes za fotografiju izrastao je iz istraživanja kulturnog pejzaža. Carolinin rad uokviruje izgrađeni pejzaž iz novih perspektiva, kako bi podstakao obližnje stanovništvo i međunarodne posjetioce da zastanu i razmotre pejzaže kojih su dio i kod kuće i izvan nje.
Moj rad – bilo u razvoju obimnih turističkih šetnji ili etnografskih istraživanja – vrti se oko značaja vlastite priče. Svačije priče mogu biti jedinstvene, ali takođe odražavaju i sekundarnu priču zajednice koja je oblikovala i doprinijela proživljenom iskustvu pojedinačnog pripovjedača. Ove priče prepliću današnjicu i prošlost, crpeći duboko značajna kulturna i kolektivna sjećanja.
Priče podijeljene sa mnom tokom mog rada na projektu „25 za 25“ su nadilazile sopstveni narativ. Namjera projekta bila je naglasiti i proslaviti različitost njegovih učesnika, a samim tim i Bosne i Hercegovine. Međutim, u mojoj ulozi sakupljača priča i slika, projekat mi je pokazao zajedničke niti koje povezuju svakog učesnika sa kojim sam provela vrijeme. Uprkos različitom identitetu učesnika, kao i mjestu, odgoju, porodici, obrazovanju i još mnogo toga, čula sam ideje, kritike i nade koji su bili dokaz zajedničkog iskustva ovih građana Bosne i Hercegovine. Iako su svi možda rođeni i odrasli u državi u kojoj je proglašen „mir“, na živote učesnika i njihov odnos i dalje utiču ratovi ranih 1990-ih, nakon proglašenja nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Prošlost bi mogla biti zauvijek prisutna, ali sve više se vidi da ona ne treba definisati omladinu Bosne i Hercegovine.
Veliko hvala Mirni, Dini, Magdaleni, Nikolini, Aleksandru, Ivani, Steli, Vesni, Velidi, Boži, Antoniu i Maji što su podijelili svoje priče sa mnom. Nadam se da će vaše priče da inspirišu druge da podijele svoje.
Za informacije kontaktirajte Caroline na cmwisler@gmail.com ili je pratite na Instagram profilu @placemakinginmostar.
Kad razgovaramo o “sljedećoj generaciji” u BiH, razgovor se brzo pretvori u zbunjujući trend da je mnogo onih koji odlaze živjeti negdje drugo, bilo gdje. A zašto ne bi otišli, pitamo se? Oni su rođeni u ratom pogođenoj zemlji gdje svaki nesiguran temelj doprinosi vječitom razdoru i sprječava stabilan razvoj. Koje prilike im ova zemlja može ponuditi?
To je bila tema o kojoj nisam mnogo razmišljala kad sam se ovdje doselila prije sedam godina. Međutim, sad kad sam se doselila, udala i zasnovala porodicu, razmišljam kakvu budućnost će moja kćerka imati u BiH. Kad dođe vrijeme da ona to sama odluči, da li će ostati ili otići? Kad sam fotografisala i intervjuisala osobe za ovaj projekat o njihovoj budućnosti, upravo sam zbog nje pažljivo slušala, pokušavajući odrediti šta je najbolje za sreću moje porodice.
Samo kratak pogled na ove priče će istaknuti koliko se velikih problema mora hitno riješiti na lokalnom nivou. Međutim, ako pažljivije pročitate, moći ćete čuti ono šta sam i ja čula: nadu, inspirativni trud pojedinaca i poziv, ili u nekim trenucima, srceparajući vapaj, za promjenu. Ako se ova generacija, odrasla na tlu prožetom razjedinjenošću, može ponosno identificirati kao “Bosanci i Hercegovci”, onda moja kćerka ima heroje na koje se može ugledati. Ako ova generacija ima barem nekoliko onih koji su voljni ostati i boriti se za promjenu, onda ću im se i ja pridružiti. Ako ova generacija ima viziju za svoju zemlju, onda se svi moramo ujediniti iza njih da izgradimo budućnost za koju vrijedi ostati.
Cat je američka fotografkinja i umjetnica koja živi u Sarajevu. Pratite je na Instagramu @catnorman.